راه درست مطالبه کردن را یاد نگرفته‌ایم

راه درست مطالبه کردن را یاد نگرفته‌ایم


ایسنا/خراسان رضوی یک کارگردان تئاتر انتظارات و خواسته‌های خود از استاندار جدید استان در زمینه فرهنگ و هنر را تشریح کرد و گفت: باید بگویم که تا هنرمندان نتوانند مشکلات خود، فضای داخلی حوزه هنر و به خصوص تئاتر را حل کنند، استاندار جدید نیز نمی‌تواند کمک قابل توجهی کند.
محمد جهان‌پا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص انتظارات فرهنگی و هنری این صنف از استاندار جدی اظهار کرد: استاندار قبلی که در حوزه فرهنگی هنری حضور پررنگی نداشتند و تنها با برگزاری جلساتی با مسئولین ارشاد اسلامی خراسان و برخی از دوستان هیچ اتفاق نتیجه‌بخشی را برای این عرصه رقم نزدند. البته به عقیده من حضور استاندار جدید نیز اتفاق خاصی را در عرصه فرهنگ و هنر مشهد به خصوص تئاتر رقم نخواهد زد و شرایط تغییری نخواهد کرد؛ نزدیک به هفت ماه است که تئاتر در این شهر تعطیل شده است و هیچ کدام از مسئولین این حوزه پیگیری در مورد هنرمندان این حوزه نداشته‌اند.
وی افزود: بسیاری از فعالان حوزه فرهنگ و هنر در این شرایط دچار مشکلات اقتصادی شده‌اند و هیچکس این افراد را درک نکرده است. در کشور ما و مخصوصا شهر مشهد هنر شغل محسوب نمی‌شود تا هنرمند بتواند به لحاظ قانونی برخی از مسائل کاری خویش را پیگیری کند.
این کارگردان تئاتر ادامه داد: این اتفاقات برای فردی مانند من که نزدیک به ۲۰ سال در این حوزه فعال هستم، دلسردی و یاس شدیدی را به وجود آورده است؛ به همین دلیل ترجیح می‌دهم دیگر تئاتر کار نکنم؛ چراکه ما به هیچ عنوان نه توسط مسئولین و نه حتی توسط مردم دیده نشدیم.
جهان‌پا خاطرنشان کرد: اوضاع تئاتر در کشور بسیار با بحران روبه‌رو است، افراد زیادی در سراسر کشور مانند طراحان، نویسندگان، کارگردانان و بازیگران زیادی از این طریق امرار معاش داشتند و زندگی می‌کردند که در حال حاضر به این افراد ضربه زیادی وارد شده است و به عقیده من ورود استاندار جدید نیز باعث تغییر زیادی در این حوزه و تاثیرگذاری خاصی نخواهد شد.
وی بیان کرد: به نظر می‌رسد که اهالی فرهنگ و هنر این استان در اولویت نیستند و این مورد کاملا مشهود است؛ شرایط پیش آمده من را به عنوان یکی از اهالی فرهنگ و هنر در این استان به قدری ناامید کرده است که دیگر علاقه‌ای به ادامه کار ندارم، تنها اتفاق مثبتی که در این چند ماه اخیر برای اهالی فرهنگ و هنر رخ داده پرداخت بیمه سه ماه اول سال بوده است.
این کارگردان تئاتر اضافه کرد: اما خواهش دارم به خاطر جوانانی که تحصیل‌کرده این رشته هستند و به امید کار در شهر خودشان سال‌ها زحمت کشیده‌اند، مسئولین ارشاد با برگزاری جلساتی طرح‌هایی را مطرح کرده و به تصویب برسانند که پس از چندین ماه تعطیلی به دلیل شیوع بیماری کرونا حداقل چند تله تئاتر در شبکه خراسان برای پخش در ایام مختلف ضبط شود تا بازیگران تئاتر بتوانند با بازی در این تئاترها درآمدی داشته باشند.
جهان‌پا در راستای این پیشنهاد تشریح کرد: باید گفت مسئولین می‌توانستند هم‌چنین طرح‌هایی را برنامه‌ریزی کنند و بودجه‌ای را در نظر گیرند تا در این چند ماه تعطیلی کارهای تحقیقاتی، علمی و حتی آموزشی در این حوزه انجام شود و مبلغ پرداختی بابت این فعالیت‌ها بتواند مشکلی را از فعالین این حوزه حل کند.
وی ادامه داد: در نتیجه مسئولین می‌توانستند با برنامه‌ریزی و طرح‌هایی که در وضعیت کرونا انعطاف‌پذیری داشت مانند آموزش تئاتر به صورت مجازی که در این مدت بهترین فرصت برای این کار بود و با فراهم کردن استانداردهای لازم به هنرمندان این حوزه کمک کنند.
این کارگردان تئاتر عنوان کرد: افرادی که از هزینه زندگی خود کاستند و برای ساخت سالن‌های تئاتر هزینه کردند به این امید که بتوانند به تئاتر این شهر کمک کرده و انگیزه‌ای به فعالین این حوزه تزریق کنند، در حال حاضر مقروض بوده و با اجاره بهاهای سنگینی نیز رو به رو هستند و مسئولی نیز پاسخگوی این افراد نیست.
جهان‌پا ابراز کرد: تمام امید ما این است که هنر و فعالیت ما روزی به عنوان یک شغل به حساب آید و اگر این اتفاق برای ما رخ دهد قطعا بسیاری از مسائل مربوط به این حوزه راحت‌تر پیگیری خواهد شد. یکی از دلایل وجود مشکل در این حوزه عدم وجود گروه و انجمن درستی است تا در مورد این مسائل به فعالین این حوزه کمکی کند.
وی اضافه کرد: در اصل نبود یک سخنگو نیز باعث شده است که در مقابل درخواست استاندار، این صنف نتواند با آمارهای دقیق از حقوق فعالین این حوزه حمایت کند تا برای مسئولین افرادی که تنها از طریق این حوزه امرار معاش می‌کنند شناسایی و معرفی شوند تا در این شرایط پیش آمده از لحاظ اقتصادی مورد حمایت قرار گیرند.
این کارگردان تئاتر تصریح کرد: باید گفت که در این حوزه آنقدر ضعف داریم که حتی در صورت درخواست استاندار نمی‌توانیم خواسته‌هایمان را مطرح کنیم، حتی در صورت برگزار جلسه برای رفع برخی از موارد آنقدر سخن‌های بی‌راه داریم که نمی‌توانیم به درستی مطالبه داشته باشیم؛ چراکه ما از ابتدا درست مطالبه کردن را آموزش ندیده‌ایم. در این راستا نباید تنها به فکر خود و گروه شخصی‌مان باشیم بلکه در این خصوص باید به منافع یک جمع بزرگ بیندیشیم و خود را نیز جزئی از این جمع بزرگ بدانیم.
جهان‌پا گفت: تا فعالین حوزه فرهنگ و هنر به خصوص تئاتر این موارد را آموزش نبینند تغییر مدیریت در استان به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای رخ خواهد داد؛ چراکه فردی مانند استاندار متوجه می‌شود که هیچ اتحادی بین افراد در این حوزه وجود ندارد تا بتوانند مطالبه‌گری داشته باشند که این مورد از بزرگترین نقص‌های ماست.
وی تشریح کرد: متاسفانه در چند سال گذشته از فعالیت‌ها و اقدامات اداره ارشاد خراسان می‌توان فهمید که هنرمندان کوچکترین اهمیتی برای آن‌ها ندارند، در صورتی که خاک این شهر خاک هنرمندخیزی است و هنرمندان در این شهر به هر نحوی که شده به فعالیت می‌پردازند.
این کارگردان تئاتر ابراز کرد: مشهد در زمینه فرهنگ و هنر به خصوص تئاتر پس از تهران حرف اول را می‌زند و هنرمندان این عرصه بسیار پر کار هستند به این صورت که تا قبل از شیوع کرونا در ۳۶۵ روز از سال در این شهر تئاتر اجرا می‌شده است و این مورد برای همه واضح است؛ زمانی که مدیران و مسئولان مربوطه هیچ زحمتی برای این حوزه نکشیده باشند و اتفاقات هنری در این شهر بدون حتی یک ریال خرج کردن از سمت آن‌ها اجرا شود دیگر برای مسئولین تفاوتی ندارد.
جهان‌پا افزود: باید بگویم که که تا ما نتوانیم مشکلات خودمان و فضای داخلی این حوزه را حل کنیم، استاندار جدید نیز نمی‌تواند به ما کمکی کند؛ با دوراندیشی، طراحی‌های خوب، اقدامات درست و عقلانی می‌توان از رخداد برخی از بحران‌ها در این حوزه جلوگیری کرد، اما برای آخرین حرف باید بگویم که این اتفاقات از حافظه تاریخی هیچ کدام از ما پاک نخواهد شد.

چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹

هیولای هزارساله

هیولای هزارساله

جدیدترین اثر نمایشی گروه جلوه هشتم در مرحله ی ضبط و تدوین تلویزیونی

تله تئاتر هیولای هزارساله به سفارش سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در مرکز تخصصی تئاتر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان خراسان رضوی ضبط و مراحل تدوین آن در حال انجام است در این نمایش

نویسنده میلاد کاشانی
کارگردان هنری محمد جهانپا
کارگردان تلویزیونی حسین لطفی
دستیارکارگردان میترا بابایی
آهنگساز جلیل شریعتمداری
طراح صحنه مهدی شریفی
طراح گریم امیر حسین غفاری
طراح نور حسام انوشیروانی
ساخت عروسک زهرا اخلاقی
طراح لباس مرضیه بابایی

بازیگران
تکتم اخجوانی
سیما صادق زاده
گلناز نصیری
هستی تقدیسی
صبا صفار
هنگامه سندگل
فاطمه بختیاری
نیکتا تبریزی
آذر عرب خانی
مونا ستوده
پریسا صیامی
عسل شهریاری حضور دارند شایان ذکر است این نمایش برای ارائه در فضای مجازی و شبکه های تلویزیونی تهیه شده است تابستان 1399

عهد ماندگار

عهد ماندگار


جدیدترین اثرنمایشی گروه فرهنگی و هنری جلوه هشتم با عنوان قربانگاه و عهد ماندگار ویژه عید قربان و عید سعید غدیر خم میهمان حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام در مرداد ماه ۱۳۹۹

نویسنده :مجید بخششیان
کارگردان : محمد جهانپا
طراح گریم :امیر حسین غفاری
بازیگران
علی ضمیری ،شاهین نورایی، مصطفی جلالی،سینا خدادادی . مصطفی قدرتی ,مهدی محمدی
ضبط صدا : مصطفی جلالی
تدوین صدا و افکت گذاری : مهناز آسوده
تهیه شده به سفارش آستان قدس رضوی
مرداد ماه ۱۳۹۹مشهد مقدس

@majid_bakhsheshian
@mohammad_jahanpa
@amir.hosein.ghaffari
@alizamiri_93
@shahin.nooraee
@mostafaa_jalali
@sinakhodadadi
@mostafaa313
@mahnaz_asoode

میراث ما برای آیندگان تئاتر مشهد

میراث ما برای آیندگان تئاتر مشهد


آیا فکر کرده اید چرا جایگاه شغلی برای هنرمندان تئاتر در قانون پیش بینی نشده است ؟
شواهد تاریخی به ما میگوید این پرسش در تنگناهای زندگی شهری و بحران های اقتصادی، اصلی ترین دغدغه ی جامعه هنرمندان تئاتر، از مسئولین و قانون گذاران بوده که همیشه با وعده های توخالی در پیچ و خم بروکراسی های اداری گم و گور شده است.
پرسشی بی جواب که این روزها شدت آن در پست های اینستاگرامی هنرمندان در قبال وضعیت سخت قرنطینه و تعطیلی کشور همه ی ما را به فکر فرو برده است.
به نظر بنده این فرجام عدم هم صدا و یکدل نبودن تک تک اهالی تئاتر است. شاید برای همه ی ما بازگو کردن این مسایل تلخ و تکراری باشد که حداقل اینجا در مشهد پاشنه ی آشیل ما، بحران نبود اندیشه ها ی جمعی و عملکرد گروهی ست.
ما هنوز یاد نگرفتیم که درست انتخاب کنیم و در مسیر انتخاب هایمان شانه به شانه ی هم و بطور قانونی مطالبه گری کنیم.
ما در تمام این سالها مانند کودکانی بوده ایم که از آغوش مادر قهر می کنند و برای جلب توجه لج کرده و پا روی زمین می کوبند ( ماجرای حاشیه های گیربانگیر این سالها)
حالا این قرنطینه ی خانگی بهترین زمان برای تفکر و بازنگری در رفتارمان است.
برای رهایی از این بن بست باید آموخت که دیگر دوران تصمیم گیرهای فردی در جهت منافع صرفا گروه خودمان به سر آمده.
کاش باورمان می شد که هرچه میکاریم همان را درو خواهیم کرد.
به راستی میراث ما برای آیندگان تئاتر مشهد چیست ؟

محمد جهانپا

کرونا برای اهل یقین فرصتی است که باید غنیمتش شمرد!

کرونا برای اهل یقین فرصتی است که باید غنیمتش شمرد!

این وعده‌ی خداوند است که آدمی را در آزمون های مختلف بیازماید ،و این آزمودن فقط برای عبرت ماست
چرا که اوست پروردگار جهانیان و آگاه از اسرار و نیت های نهان…

همه ي ما روزهای سختی را مي گذرانيم.کرونا این ویروس کوچک میکروسکوپی،یک تنه ترمز اضطراری این قطار سریع السیر را در بزنگاهی عجیب کشید و ما مسافران فراموشکار این قطار به ناگهان از پیله هایي كه سال ها به دور خود تنيده بوديم به در آمدیم.
غرغروها حسابشان را از همین ابتدا با ما روشن کرده اند کاری هم از دستشان بر نمی آید جز زخم زبان زدن،دیگران را مقصر جلوه دادن و مبرا کردن خود از هر پلشتي.اما آنهایي که اهل تفکر اند خوب می نگرند به این پرتگاه دهشتناک ساخته شده توسط بشر.
کرونا برای اهل یقین فرصتی است که باید غنیمتش شمرد.رنسانسی دیگر برای ترسیم مفهوم انسانیت.برای اینکه یادمان نرود:
بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

کرونا برای همه این سوال را به وجود آورده که آیا ما در این آزمون ،خودخواهانه، پرت شدن از این پرتگاه خودساخته را برای یکدیگر می خواهیم،یا جهانی پر از مهربانی و صلح و یاد خدا ؟
اما من کودکی خواهم شد که با مداد رنگی های کوچکش ميخواهد یک تنه طرحي نو و رنگارنگ بر زمینی که در آن زیست می کند در اندازد.
راستی این کودک مدادرنگی هایش را با هرکسی كه دوست داشته باشد به او کمک کند شریک است.

محمد جهان پا
بهار ۱۳۹۹

مجموعه ی فیلم کوتاه رد پای خورشید

مجموعه ی فیلم کوتاه رد پای خورشید

ردپای خورشید
نویسنده مهدی سیم ریز
کارگردان : صالح عدالتی _ محمد جهانپا
مدیر فیلمبرداری و نور یوسف صفایی
فیلمبردار محمد مطلق
دستیاران تصویر
علیرضا علی اکبری
محمد غفاری
نوید خالق نیا
مرتضی مهمان نواز
تدوین صالح عدالتی مصطفی زوکی
پشتیبانی فنی احمد مطلق
تامین تجهیزات : شرکت پارسیس فیلم
صدا گذاری و افکت : استودیو جادوی صدا علی ضمیری منشی صحنه : محمد همتی طراح گریم امیر حسین غفاری اجرای گریم آتنا صالحی رضا رضایی _ عماد مداحی
طراح صحنه سعید عسکری _ محمد همتی
طراح لباس : مصطفی سعیدی
مدیر تولید : مصطفی قدرتی
مجری طرح : سعید عسکری _محمد جهانپا
تهیه کننده محمدعلی چمی گو

بازیگران
جلال کریم زاده
شاهین نورایی
مهدی جهانپا
محمد تقی اثنی عشری
ناصر کاشانی
احمد ایزانلو
سجاد هدایتی
سجاد صفیر
امیر حسین مالکی
مصطفی سعیدی
محمد بامی
رعنا محسنی
رها جعفری
رهام جهانپا
‌مریم صمد زاده
با تشکر از :

مدیریت محترم موزه زنده زیارت آستان قدس رضوی
و مهدی شریفی

تهیه شده در موسسه آفرینشهای هنری استان قدس رضوی

بیانیه ی انجمن تئاتر انقلاب اسلامی مشهد مقدس

بیانیه ی انجمن تئاتر انقلاب اسلامی مشهد مقدس


بسم الله الرحمن الرحیم. مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

اینک که بزرگ مرد عرصه ی اخلاق و جهاد، آرزوی دیرینه خود را در آغوش کشید و به خیل یاران شهیدش پیوست، دلهای امیدوار به جبهه ی مقاومت را اگرچه داغدار، اما مصمم تر نمود و آنان را به تحقّق وعده الهی امیدوارتر از پیش ساخت. ما هنرمندان عرصه ی تاتر خراسان عامل این جنایت را جز منادی دروغین آزادی و انسانیت یعنی آمریکای مستکبر و شخص رییس جمهور حیوان صفتش نمی دانیم و در انتظار انتقامی سخت، با اتکا بر فرهنگ والای اسلام و ایران به ویژه ادبیات و فرهنگ مقاومت، از تهاجم فرهنگی، سیاسی و نظامی این شیطان بزرگ، منزجرانه تبرّی می جوییم. بی گمان راه سردار دلهایمان “حاج قاسم سلیمانی” را ادامه خواهیم داد و مدافع آرمان های امام، مقام معظم رهبری، انقلاب و شهدای سرافراز خواهیم بود. زنده باد ایران بزرگ و جاودان باد راه شهیدان

انجمن انقلاب اسلامی مشهد مقدس

انتفام_سخت

سیزدهم دیماه ١٣٩٨

محمد جهانپا بهترین بازیگر تئاتر استان خراسان رضوی

محمد جهانپا بهترین بازیگر  تئاتر استان خراسان رضوی

بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استانی با معرفی برترین‌های خود پایان یافت

سالن اصلی تئاتر شهر مشهد عصر پنجشنبه 29 ابان ماه 1398، شاهد حضور گروه‌های مختلف تئاتر از سراسر استان بود؛ گروه‌هایی که برای اختتامیه بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی، در مشهد حضور یافته و در انتظار شنیدن آرای هیئت داوران بودن.

در این مراسم با رای اتابک نادری، فریبا متخصص، و حمید ابراهیمی نمایش آدیداس موفق به کسب جایزه ی بهترین نمایش نامه مهدی ضیاچمنی ، بهترین کارگردانی پویا غازی ، و بهترینی بازیگری محمد جهانپا شد و به عنوان نماینده ی اول استان جواز حضور در مرحله ی بعدی جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر را کسب کرد

لینک خبر روزنامه ی شهرآرا

https://shahraranews.ir/fa/news/9677/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DB%B2-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D9%81%D8%AC%D8%B1

محمد جهانپا کارگردان مراسم اختتامیه جشنواره قصه گوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور

محمد جهانپا کارگردان مراسم اختتامیه جشنواره قصه گوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور

حضوری متفاوت از گروه جلوه هشتم

با حکم مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی محمد جهانپا هنرمند مطرح تئاتر خرسان رضوی کارگردان مراسم اختتامیه جشنواره قصه گویی منطقه ای شد این جشنواره از تاریخ 28 تا 29 ابان ماه در تالار شهر شهرداری مشهد مقدس برگزار گردید در این مراسم جمع کثیری از مسئولین استان و هنرمندان مطرح کشور حضور داشتند

افسانه ماردوش برگزیده جشنواره 26 تئاترکودک و نوجوان همدان

افسانه ماردوش برگزیده جشنواره 26 تئاترکودک و نوجوان همدان

گروه عزیز شریف و پرتلاش من در افسانه ماردوش بی گمان نامتان تا ابد در حافظه ی تاریخی تئاتر کودک و نوجوان خراسان رضوی ثبت و ضبط خواهد شد.

تندیس و لوح تقدیر بهترین نمایش از خانه تاتر کشور
تندیس و لوح تقدیر مرکز ملی استیژ ایران
نشان زرین مرغک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور
نمایش اول برگزیده از نگاه تماشاگران
تندیس و لوح تقدیر بهترین کارگردانی محمد جهانپا
تندیس و لوح تقدیر بهترین طراحی صحنه مهدی شریفی
تندیس و لوح تقدیر بهترین بازیگری مرد جلال کریم زاده
تقدیر بهترین بازیگری زن پرستش سلطانی
تقدیر بهترین نمایش نامه منوچهر اکبرلو
تقدیر بهترین موسیقی آرش بیات
کانديدای بهترین طراحی گریم امیرحسین غفاری
کاندیدای بهترین طراحی لباس محبوبه سلطانی

همدان _ ابان ماه 1398 _ سالن بوعلی سینا